Wizyta dzieci z Czech

W październiku, Publiczne Przedszkole w Kobiernicach odwiedziły przedszkolaki z czeskich Palkovic. Wychowankowie Pani Moniki Bebcakovej brali udział we wspólnym spotkaniu z polskimi rówieśnikami, w ramach tzw. trwałości projektu pn.: „Integracyjnie i edukacyjnie – współpraca jednostek przedszkolnych z polsko-czeskiego pogranicza” zrealizowanego w 2017 roku.
Gości powitał Zastępca Wójta Gminy Porąbka – Pan Bogusław Wawak. Po części oficjalno-zapoznawczej, przedszkolaki wzięły udział w programie dydaktycznym, do którego scenariusz pieczołowicie opracowany został przez kadrę kobiernickiego przedszkola: Panią Bożenę Mysłajek – Dyrektora, Urszulę Michalak – Oligofrenopedagoga, Marię Mydlarz – Logopedę oraz Jolantę Dudziak – Psychologa.
Polsko-czeskie dzieci podzielone zostały na 4 niewielkie grupki które na przemian uczyły się przez zabawę w salach: integracji sensorycznej, logopedycznej, psychologicznej i doświadczania świata. Po zakończeniu zajęć, na gości czekał pyszny obiad przygotowany przez Panie Kucharki, a po posiłku, sprzyjająca aura pozwoliła dzieciom skorzystać z przedszkolnego placu zabaw, co też okazało się udanym zwieńczeniem wizyty.
Wspólne spotkanie to nie tylko okazja do wspaniałej zabawy i zajęć integracyjnych, ale również wymiana doświadczeń polsko-czeskiej kadry pedagogicznej, przełamywanie barier językowych i prowadzenie rozmów na temat przyszłej współpracy. Już teraz powstają pomysły na kolejne wspólne projekty transgraniczne. W tym zakresie istnieją dalsze potrzeby w obu placówkach pod kątem ich doposażenia w materiały dydaktyczne i pomoce specjalistyczne przeznaczone do oddziałów integracyjnych.