Jak radzić sobie z lękiem i ze stresem odosobnienia?

Jak rozmawiać z dzieckiem o epidemii?

Jak pomóc sobie?

Od kilunastu dni zmagamy się z napięciem psychicznym związanym z sytuacją zagrożenia zdrowia naszego i naszych bliskich. Nagle, niemalże z dnia na dzień, nasza rzeczywistość uległa zmianie. Z jednej strony tracimy poczucie bezpieczeństwa, z drugiej zaś musimy odnaleźć się w sytuacji niepewności. W związku z tym, że nie mamy osobistych doświadczeń związanych z epidemią, w naszych umysłach pojawiają się wyobrażenia z filmów katastroficznych, doniesień medialnych o grypie hiszpance, czy o wirusie Ebola z Afryki. Taki mechanizm może wywołać poczucie utraty kontroli nad swoim życiem i otaczającą rzeczywistością. Uważam, że w takiej sytuacji pierwsze co możemy zrobić to uznać, że mamy do czynienia z wyjatkową sytuacją, której nie jesteśmy w stanie kontrolować i że mamy  prawo do przeżywania takich uczyć jak: lęk, zdenerwowanie, smutek czy poczucie winy.

Po drugie warto przyjąć, że kwarantanna/odosobnienie to coś, co robisz dla siebie  i innych.

Jak sobie poradzić z tym lękiem?

Poszukaj wsparcia, czyli osób z którymi możesz porozmawiać o swoich uczuciach. Podziel się tym lękiem. Badania pokazują, że w czasie kwarantanny niezwykle cenny jest kontakt z rodziną i przyjaciółmi – oczywiście za pomocą internetu i smartfonów. Zastanów się: co jeszcze może Ci pomóc? Wszystkie metody są dozwolone – robienie zapasów na wiele tygodni, modlitwa, medytacja, posty, spacery, jazda na rowerze, taniec przewartościowanie niektórych aspektów swojego życia. W ten sposób wypracowujemy nowe metody radzenia sobie z lękiem.

Ważne jest także, aby wykształcić nowy rytm dnia, stałe pory pewnych czynności, posiłków, spacerów, pracy, obowiązków domowych, nawet zamartwiania się (nie dłużej niż 15 minut dziennie twierdzą badacze).To wszystko buduje poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli myślimy z przerażeniem, co będę w następnych tygodniach robić w domu, to przekształćmy to myślenie na wyobrażanie sobie pozytywów – np. nadrabianie lektury, zabawa z dziećmi, zaległe porządki. Zdrowiej dla nas jest wyobrażanie sobie nowej rzeczywistość niż unikanie myślenia o niej. Szukajmy pozytywnych aspektów tej sytuacji.

Jak pomóc dzieciom?

Dla małych dzieci fakt istnienia koronawirusa jest bardzo abstrakcyjny. One raczej reagują na panikę, czyli uczucie nagłego lęku rodziców w postaci nakazu ciągłego mycia rąk czy zakazu wychodzenia z domu. Nasza postawa ma znaczenie. Zachęcam do mówienia dzieciom, że poradzimy sobie. Warto, okazać akceptację dla uczuć dziecka – ono też się boi i to jest naturalne.  Nie wolno ignorować czy wyśmiewać dziecięcych lęków. Zaopiekuj sie tym lękiem. Zapytaj dziecko: Co by Ci pomogło?, Może  narysujemy ten lęk?, Jak on wygląda? Jakie są jego oczy? Może ma śmieszne majtki w kropki? Nochal długi jak kiełbasa?Itd.

Nie obiecuj dziecku, że to minie i, że się nic nie stanie – bo tego nie wiemy. Zamiast tego można powiedzieć dziecku, że trzeba mieć nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

Czego nie wolno jeszcze robić?

Nie wolno wykorzystywać sytuacji pojawienia się pandemi jako środka wychowawczego do straszenia dziecka. Komunikaty typu „Jak nie będziesz grzeczny/na to przyjdzie koronawirus” są niedopuszczalne. W ten sposób dokładamy dziecku lęku.

To bardzo ważne abyśmy zwracali uwagę na to, co robimy ze swoim lękiem w relacji z dzieckiem.  Krzyczenie, straszenie, kompulsywna dezynfekcja może być bowiem sposobem na rozładowanie swoich leków. Niech dzieci zainspirują nas do poszukania innych sposobów. Powodzenia!

opracowała  Jolanta Dudziak

Bibliografia: