DRODZY RODZICE

DRODZY RODZICE!

Moment pójścia do przedszkola jest bardzo ważnym wydarzeniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Nikt z nas nie wie co czuje mały człowiek, który dotychczas był otoczony troską i uwagą najbliższych, a teraz nagle znajduje się w miejscu, gdzie wszystko jest obce, inne: przedmioty, osoby, rytm dnia. Dla przeważającej większości dzieci jest to pierwsze tego rodzaju doświadczenie. Niektóre są zaciekawione, a inne nie do końca rozumieją, co się dzieje. Są niespokojne, niepewne, wyczuwają strach i zdenerwowanie rodziców, boją się zostać same. Ich poczucie bezpieczeństwa zostaje zachwiane. Czują się porzucone i odrzucone.

Część dzieci przystosowuje się do nowej sytuacji bardzo szybko. U innych okres aklimatyzacji trwa bardzo długo.
Są i takie, które nigdy nie adaptują się do warunków przedszkolnych. Reakcje dzieci w zagrożeniach są bardzo rożne – może to być pł
acz, wycofanie, pozorna akceptacja, zaburzenia funkcjonowania, np. jąkanie czy moczenie nocne. Zbyt często uważa się, że takie zachowania są normalne w okresie przedszkolnym. Jednak powstałe wówczas urazy psychiczne mogą mieć wpływ na przyszłości dziecka. Bardzo ważne jest, by te pierwsze doświadczenia dziecka z przedszkolem przebiegały w atmosferze bezpieczeństwa, spokoju i łagodności. To od dorosłych zależy, czy tak będzie. Możemy i powinniśmy pomóc maluchowi maksymalnie złagodzić stres związany z pójściem do przedszkola. Szczególnie ważne jest uczenie dziecka samodzielności. Dziecko samodzielne jest niezależne, pewne siebie, ma większe poczucie bezpieczeństwa.

Rady dla mamy i taty na pierwsze dni pobytu dziecka w przedszkolu

• Przychylnie nastawiaj dziecko do przedszkola, pokazując jego dobre strony, jak możliwość zabaw nowymi zabawkami, poznanie nowych kolegów i koleżanek itp.
  • Poinformuj dziecko, że w przedszkolu będzie spędzało czas z innymi dziećmi, ale bez rodziców.
  • Zapewniaj dziecko, że po nie przyjdziesz. Odbieraj je w uzgodnionym czasie, np. po obiedzie.
  • Bądź stanowcza, dziecko powinno wiedzieć, że od wyprawy do przedszkola nie ma odwołania. Nie przedłużaj pożegnania z dzieckiem.
  • Pozwól na zabranie do przedszkola ulubionej zabawki, maskotki, zdjęcia mamy, taty.